top of page
319834478_1359615134813220_8676836009451578823_n.jpg

4NRC13 - V. NRC Winter Rally 2022

4NRC13 - V. NRC WINTER RALLY 2022

Typická zimní soutěž s dostatkem sněhu situovaná do Finska napomohla týmům ve zjednodušení logistiky. Už předchozí soutěž se konala na finských tratích a tak týmové zázemí nemuselo cestovat přes celou Zemi. Hlavní roli hrály zimní pneumatiky, protože počasí si podrželo svou zimní náturu a rallyové týmy zasypalo sněhem a potrápilo mrazem. A to na všech 131 měřených kilometrech. Předvánoční soutěž byla standardně dvouetapová s celkovým počtem 18 rychlostních zkoušek.

 

NRC1

Na sněhovém a místy zledovatělém povrchu od začátku zabral tým IS RACING, kdy jeho dva jezdci zabrali první dvě pozice. Benek Korzeniowski vedl před kolegou Mariuszem Chrascinou a oba ukazovali, jak jejich Hyundai i20 WRC jede kupředu za jakýchkoliv podmínek. Nedaleko za nimi se držely Toyoty PALMIRA RBR Teamu ve složení Štěpán Paulát, Martin Bujáček a Tomáš Buriánek. Křehké karbonové díly dostávaly zabrat při každém dotyku se sněhovou bariérou a tak se museli mít jezdci na pozoru, aby neztratili aerodynamické prvky svých vozů. Na TOP5 ještě útočil Roman Zbořil na Fordu Fiesta WRC, ale Buriánek jeho útok odrazil. Na třinácté RZ se ve stopě neudržel dosud vedoucí Korzeniowski a zapadl do sněhové závěje. Vyproštění vozu trvalo skoro minutu a následoval propad na třetí místo. Dobře rozjetý Paulát si na následujícím měřeném úseku vyšlápl na Chrascinu a ujal se vedení. Dařilo se i Bujáčkovi, který pokořil Korzeniowského. A trápení tohoto polského pilota pokračovalo i dále, když jej na poslední erzetě předjel také Buriánek. Paulát zvítězil, Chrascina už nechtěl riskovat útokem na první místo a dojel druhý, Bujáček byl velmi rád za třetí místo. Buriánek zajel pěkné čtvrté místo i přes poškození zavěšení kola Toyoty a Korzeniowski se po havárii nedostal zpátky do tempa a navíc jel také s poškozeným autem, které se nepodařilo zcela opravit při servisních zastávkách.

 

NRC Trophy

Nejlepším trophy wrcařem byl Vladimír Kubíny, který nepodcenil přípravu na sníh a dovezl své Polo WRC na prvním místě. Týmový kolega Libor Tomeček dojel jako druhý, ale jízdu na sněhu nechtěl komentovat, asi to nebylo úplně k jeho spokojenosti. Jan Brablec doplnil stupně vítězů se svým Fordem Fiesta WRC. Ve druhé etapě se více trápil, ale za pódium byl vděčný. Další dvě Pola doplnila TOP5 a to s jezdci Františkem Davidem a Markem Staniekem. David si do statistik ještě připsal kolostřešní kombinaci, která jej naštěstí nestála odstoupení ze soutěže.

 

NRC2

Bitva jako hrom se odehrávala mezi prvními dvěma jezdci. Ani kousek trati si nedarovali a sekundové rozdíly byly na denním pořádku. A o jaké borce se jednalo? Tomáš John z PALMIRA RBR Teamu a Mateusz Koralewski z IS RACING. Jinak řečeno souboj Škody Fabia R5 evo a Fordu Fiesta Rally2. Ale ani další piloti z TOP5 nebyli v průběhu první etapy o tolik pozadu. V dalším průběhu se rozdíly navyšovaly. John si vypracoval náskok asi dvaceti sekund, ale Koralewski to nevzdal a ve druhé etapě zavelel ke stíhací jízdě a náskok pomalu ukrajoval. Před závěrečnou power stage byl rozdíl ve prospěch Johna pouze 0.27 sekund. Dramatické finále vyšlo vedoucímu Johnovi, který dojel před Koralewskim a celkový rozdíl byl na cílové rampě pouze 1.02 sekund. Vítěz pak shrnul závěr rally s nadšením z první výhry v NRC, kdy poslední erzetu jel naplno ve stylu flat out a doufal, že to vyjde. Koralewski za celou rally udělal jednu větší chybu, i když se nejednalo o havárii a ta nejspíš rozhodla o vítězi. Ve stínu zmiňovaného souboje jel svůj pěkný závod Michal Dohnal ze stáje GRIZZLY Racing, který dojel na třetím místě, které si držel po větší čas soutěže. Svůj úspěch završil výhrou na power stage. Vylepšení týmových bodů pro PALMIRU stvrdil čtvrtý Štefan Spišák. O lepší výsledek jej připravil střet se sněhovou bariérou, která jeho speciál převrátila na střechu. Pátý byl Václav Valerián z týmu M&R Rally Team, který se jízdou bavil, i když se zajížděnými časy nebyl příliš spokojený.

 

NRC3

Třída shodných soutěžních vozů dává vyniknout inženýrům, kteří nastavují jednotlivé komponenty do funkčního celku, stejně jako dává vyniknout jezdeckému umění pilotů. A proto je třída Rally3 velmi vyrovnaná. Dalším prvkem k úspěchu bylo se vyhnout pohlcení sněhovou bariérou, což se některým jezdcům nepodařilo a následoval propad startovním polem. V první etapě se pole jezdců často přelévalo a k ustálení došlo až na začátku druhé etapy. Kdo si ale za volantem své Fiesty počínal vcelku suverénně byl Jakub Cebulski z polského týmu IS RACING. Z první pozice jej nikdo nesesadil a postupně si vybudoval náskok až půl minuty. Stanislav Mechl dojel na druhém místě a udělal tak určitě radost svému týmu Fados Motorsport. Třetí místo vyjel Petr Jančička z GRIZZLY Racing. V první etapě bojoval, ale druhá etapa byla jeho silnou stránkou a vyhraná power stage byla už jen třešnička na dortu. Čtvrté místo bylo pro Jiřího Zelíka i PALMIRA RBR Team dobrým výsledkem. Pátý dojel Karel Sojka. V TOP5 se dlouho držel Vladimír Dlouhý, ale minutová ztráta na RZ 14 jej posunula těsně pod hranici pětice nejrychlejších.

 

NRC4

Přetahovaná o sekundy probíhala také ve třídě předokolek a z počátku na tom byl dobře Jakub Hoffmann z IS RACING, který ukazuje rychlost na každém povrchu, ale už na třetí rychlostní zkoušce se dostal do problémů a na vítěze ztratil třičtvrtě minuty. Následoval propad z bedny až na osmou pozici. Za to vedoucí “medvídek” Radim Krejčík upevňoval svou pozici a navyšoval svůj náskok. Jeho tempo zachytil Jan Morávek z TR Legends a zaostával pouze o necelé tři sekundy na konci první etapy. Do druhé etapy lépe vstoupil Morávek a Krejčíka preskočil. Najednou to byl on, kdo vedl s nepatrným náskokem jedné sekundy. Stíhací jízdou se na přední příčky vrátil Hoffmann. Morávek své tažení za výhrou dotáhl úspěšně dokonce, stejně jako Hoffmann, který si připsal vítězství na power stage a také posun na druhé místo. O to na poslední erzetě přišel Krejčík vinou technických problémů. Na jednom ze skoků měl příliš tvrdý dopad, který poškodil převodovku jeho Peugeotu 208 Rally4 a se zaseknutým čtvrtým rychlostním stupněm musel jezdec dojet až do cíle. Samotné dojetí nebylo lehké a téměř to nevydržela ani spojka a k tomu ještě vypovědělo službu chlazení a teplota vody v motoru začala dosahovat vražedně vysokých stupňů. Nakonec, i přes výlet do závěje, zkušený jezdec situaci zvládl a dojel si pro třetí místo. TOP5 doplnily další dva Peugeoty ve službách Fados Motorsport, jezdce Jana Fadlera, a TR Legends jezdce Lukáše Večeři. Ten se potýkal se zdravotními problémy a nebylo vůbec jasné, jestli jezdec nastoupí do druhé etapy. Nakonec se vše povedlo.

 

NRC WRC

Jezdcům této třídy sněhové podmínky příliš nesedly a nikdo z nich nedovezl svůj speciál do cíle bez využití superally. Pět posádek nastoupilo zdolat sněhovou nadílku, led a sněhové bariéry. Ale už od prvních měřených kilometrů začalo startovní pole řídnout a cíl první etapy viděla pouze jedna posádka Subaru Impreza WRC jezdce Václava Poustky. Druhá etapa byla pro odstoupení ze soutěže také bohatá. I dosud vedoucí Poustka měl na trati problémy, narazil do stromu, čímž poškodil chladič a s přehřátým motorem jeho cesta zimní krajinou skončila. Do cíle se tak dostala pouze dvojice závodníků. Erik Šenkýř, který zvítězil a Petr Žmolík. Oba na vozech Škoda Fabia WRC.

 

NRC Historic

I mezi historiky panovala chudá startovní listina a do bojů s časomírou se pustila pouze čtveřice jezdců. Od počátku se vedení ujal Polák Jan Gorczyca, který sází na rychlost a výkon Toyoty Celica. Již na sedmé erzetě havaroval. Do čela se posunul Daniel Šimek na Subaru Impreza, kterému na paty šlapal Michal Pavlíček. Šlapání to bylo urputné a vyplatilo se na RZ 9, kde Pavlíček Šimka předjel a šel do vedení. Ve druhé etapě se opět nedařilo Gorczycovi, který pro havárii soutěž nedokončil stejně jako Šimek. Pavlíček na Subaru dojel do cíle a zvítězil, druhý dojel německý soutěžák Stefan Hummel na Audi 200. 

 

Celkové pořadí

Také na této rally platilo pravidlo, že nejrychlejšími vozy byly ty nejsilnější. Takže prvních šest pozic zabraly vozy sk. NRC1.

 

Pořadí týmů

Pořadí týmů kopírovalo předchozí rally. Těsné vítězství udržel PALMIRA RBR Team. O jedenáct bodů posbíral více než konkurenční IS RACING. Fados Motorsport byl s větším odstupem třetí a zase o pár bodů poodskočil čtvrtému GRIZZLY Racing.

 

Až na jeden problém s texturou byl závod hodnocený kladně a jezdcům se líbil. Byla to sice nešťastná chyba, která byla svým umístěním před ostrou zatáčkou nebezpečná, ale snad na ní bylo upozornění dostatečné. Nyní si od závodění na chvilku odpočiňte, nasávejte, hlavně  klid a pohodu, a v novém roce se na tratích NRC opět setkáme. Celý organizační tým NRC Vám přeje hodně štěstí do nového roku a kolama pořád dolů.

bottom of page