top of page
RichardBurnsRally_SSE 2022-10-23 23-56-24-58.jpg

1NRC13 - V. Rally Orlické Hory 2022 

1NRC13 - V. Rally Orlické Hory 2022 

Úvod do sezóny NRC 13 máme za sebou a první soutěž naznačila, že je potřeba se pořádně koncentrovat, aby bylo možné projet cílovou rampou. Odstoupení posádek a nebo využití superally bylo na denním pořádku. Soutěž měřila lehce přes 191 km a dvě etapy celkem čítaly 21 rychlostních zkoušek. Podzimní termín ve spojení s tratěmi v Orlických horách vybarvil okolí a nabídl úžasné scenérie. Ale zároveň také proměnlivé podmínky na trati kluzký asfalt. Napadané listí a déšť připravili pro posádky opravdovou výzvu. Do rally se ještě startovalo za sucha, ale od 8. RZ to začalo teprve klouzat. 

NRC1

Adeptů na výhru bylo hned několik a všem bylo jasné, že udržovací tempo se nepojede. Na druhou stranu to znamenalo, že pokud přijde větší chyba v jízdě, bude to znamenat propad hned o několik pozic. TOP5 jelo vyrovnaně a hodně ostře. O pátou příčku bojoval Roman Zbořil s Davidem Sovjákem a několikrát si pozici vyměnili, byli od sebe vzdáleni jen pár sekund. Sovják v necelé polovině soutěže z pozice vypadl kvůli havárii. A pátá pozice zůstala zakletá také pro Michala Balyho, který také havaroval. Výkony třech nejlepších byly stabilní a od startu rally si nejlépe vedl Benek Korzeniowski s Hyundai i20 coupe WRC polského týmu IS RACING. V soutěži vedl, nikoho nepustil před sebe a nejbližším pronásledovatelem byl Štěpán Paulát na Toyotě Yaris WRC týmu PALMIRA RBR Team. S vítězem dokázal dlouho držet krok v rozmezí deseti sekund, ale nakonec v cíli byl rozdíl minuty. Korzeniowski se ve voze cítil pohodlně a sám byl překvapen, jak dobré časy za těžkých podmínek zajížděl. Těžké podmínky na trati potvrdil i Paulát, který byl za druhé místo velmi rád. Třetí dojel Jakub Doležal z týmu GRIZZLY Racing na voze Ford Fiesta WRC, který se na pódium podíval po delší sérii čtvrtých míst. Pozici držel po celou rally a konečnou power stage dokázal i vyhrát. Ve druhé etapě se trápil Zbořil, ale udržel bramborovou pozici pro tým GRIZZLY Racing. A zase ta pátá příčka. Ta zaznamenala hodně změn a do poslední erzety jí držel Radek Podlas, ale právě na power stage jej předběhl Martin Bujáček, který tentokrát nejel nominaci PALMIRA RBR Teamu a po nevydařené první etapě hodně stahoval v etapě druhé. 

 

NRC Trophy 

Ani jezdci na starší technice nezaháleli a nejrychlejší František David byl mezi vozy WRC celkově osmý. Druhý Libor Tomeček byl jen o příčku horší a obě Pola WRC se tak vešla do TOP10 skupiny NRC1 včetně Fiesty RS WRC Michaela Šimka. Posledním dojetým vozem skupiny byl Ford Fiesta RS WRC Petra Blažka. Členové Trophy se pak v cíli shodli na tom, že rally to byla obtížná a že jsou rádi za dojetí do cíle, protože k havárii to bylo občas hodně blízko. 

NRC2 

Přetahování o vteřiny probíhalo také v této třídě. I zde se prosazovali na přední místa polští soutěžáci týmu IS RACING, kteří okupovali první dvě příčky. Dokazovali tak, že jejich Ford Fiesta Rally2 je plně konkurenční oblíbené a rychlé Škodě Fabia. Za vedoucí dvojicí to vřelo a o bronzový stupínek bojovali hned čtyři jezdci, kteří byli v rozmezí 5 sekund. Podobný rozdíl si tato skupinka udržela do konce první etapy a tak bojovný náboj zůstal i pro druhou etapu. Mateusz Koralewski poodskočil svému kolegovi Mateuszi Polokovi na rozdíl téměř půl minuty a dojel si pro výhru. Na druhého Poloka ztratil skoro minutu třetí Michal Dohnal, který sedlal také Fiestu, ale týmu GRIZZLY Racing. Na pódium se propracoval čtyři erzety před koncem a o 10 sekund porazil další Fiestu tentokrát v podání týmu ŠIMEK Racing pilota Miroslava Houště. Pětku nejrychlejších doplnil Dominik Papp se Škodou Fabia R5 evo týmu Fados Motorsport. Ve stejném pořadí, jak dojeli jezdci do cíle, dojeli i jezdci na power stage. Někteří jezdci si postěžovali na rychlostní zkoušku Foron. Ale jsme soutěžáci, s každou výzvou se musíme vypořádat a nejezdíme jen na oblíbených erzetách. 

 

NRC3

IS RACING dominoval také zde a jeho jezdci bojovali hlavně mezi sebou, od zbytku pole si udržovali odstup. Nejrychlejší pilot Fordu Fiesta Rally3 byl v první etapě Jakub Hoffmann. Jakub Cebulski nezačal úplně dobře a startovním polem se postupně prokousával vzhůru. Na čtvrté pozici byl Vladimír Dlouhý, který v RZ 15 havaroval. O zkoušku později havaroval také doposud vedoucí jezdec Hoffmann. Svým vozem najel na břeh, který jej katapultoval do kotrmelců a auto šlo několikrát přes střechu. Hrozně vypadající nehoda uškodila pouze technice, posádka byla v pořádku. Bohužel to nebyla poslední nehoda. Z průběžného třetího místa vypadl tři zkoušky před cílem také Stanislav Mechl. První místo si vyjel Jakub Brodzicki a hned za ním dojel Jakub Cebulski. Fados Motorsport dosáhl na třetí místo díky Jindřichu Španělovi, který jel dobrý závod a podával stabilní výkon. Maxim Kahánek dojel čtvrtý za tým M&R Rally Team. PALMIRA RBR Team reprezentovaný jezdcem Jiří Zelík bral pátou příčku. Na power stage byla nejrychlejší trojice vítězů, Dominik Šolc zajel čtvrtý čas a Martin Julínek čas pátý. 

NRC4 

Podle počtu havárií by se dalo usuzovat, že předohrabům více seděla první etapa. Náročnější podmínky ve druhé etapě zapříčinily spoustu havárií. Do rally vlažněji vstoupil Radim Krejčík z týmu GRIZZLY Racing jedoucí na Peugeotu 208 Rally4, ale během první čtvrtky soutěže se probojoval do vedení a odsunul do té doby vedoucího argentinského jezdce Enza Sagrerau, který se snažil se vrátit do čela, ale snaha byla přehnaná a vyústila v jeho havárií ještě před koncem první etapy. O druhou příčku se bojovalo mezi Janem Morávkem a Lukášem Večeřou. Týmoví kolegové z TR Legends si na trati nic nedarovali a své dvěstěosmičky hnali kupředu na hranici možností. Krejčík si s pohodlným náskokem dojel pro vítězství. Ale co to druhé místo? Kdo byl úspěšnější? Na předposlední rychlostce se na druhé místo vrátil Morávek a už pozici udržel do cíle před Večeřou. Stabilní výkony hlavně v průběhu druhé etapy předváděli jezdci Matěj Fadler z Fados Motorsport a Tomáš Hopp z M&R Rally Teamu. Jejich počínání jim vyneslo místo v TOP5. Na power stage se pozice trochu změnily. Nejrychlejší čas zaznamenal Večeřa před Krejčíkem, Morávkem, Sagreraaou a Fadlerem. 

 

WRC 

Soutěžní speciály WRC let minulých zatím v této sezóně moc atraktivní pro jezdce nejsou. Do rally se přihlásilo pouze pět posádek. Jedním z adeptů na pódium byl také Michal Vašíček, který jel vepředu, ale v páté rychlostní zkoušce to přehnal s nájezdovou rychlostí do vracáků a svůj Ford Focus WRC rozbil. Pro druhou etapu využil superally, ale další havárie čtyři zkoušky před cílem jej definitivně vyřadila. Slibně rozjetou rally zahodil ve druhé etapě Petr Žmolík, stejně jako svou Škodu Fabia WRC. Nejsuverenější výkon předvedl Erik Šenkýř, který se na první příčce držel po většinu času a zaslouženě vyhrál. Jel na voze Škoda Fabia WRC. Václav Poustka dojel druhý s vozem Subaru Impreza WRC. Na tratích nechytil správný ritmus a tak nebyl se svou jízdou příliš spokojený. Třetí byl klasifikován Jakub Bujáček na Fabii WRC za využití superally. Ve stejném pořadí zajeli také power stage. 

 

H/A

Taky nepříliš obsazená skupina přivítala na technické přejímce šest posádek. Filip Kuba havaroval už na RZ 3, když se sklouznul v rychlé zatáčce mimo trať. Také ve druhé etapě havaroval a v rally skončil. Následně se do vedení propracoval Polák Lukas Buczek. Tím prokázal velké umění vládnutí volantem, protože jel na BMW M3 s poháněnou pouze zadní nápravou. Martin Zajíc se také nedostal až do cíle a tak dojely jen čtyři posádky. Buczek udržel pozici a dojel si pro vítězství jak ve třídě tak na power stage. Michal Pavlíček dovezl své Subaru Impreza na druhém místě, na power stage byl třetí. Třetí ve třídě a překvapivě druhý na power stage byl František Valenta Jr., který sedlal Trabanta P 800. Stejné vozidlo jel Petr Novák, který dojel do cíle díky superally a byl klasifikován jako čtvrtý, včetně power stage. 

 

Celkové pořadí 

TOP5 jezdců obsadili pouze jezdci nejvýkonnější třídy NRC1. Nejrychlejší vůz skupiny NRC2 byl na sedmé pozici. 

 

Týmy 

Polský tým měl dobrý vstup do sezony a jeho jezdci se umísťovali na předních místech. Zaslouženě největší příděl bodů. GRIZZLY Racing posbíral body na druhé místo, v závěsu za ním Fados Motorsport. Čtvrtý skončil M&R Rally Team. 

 

Začátek byl slibný, uvidíme, jak se bude šampionát vyvíjet dál. Ale už teď je jasné, že zadarmo to nebude a každý se pro vítězství pěkně zapotí. Děkujeme za účast, za zábavu a soutěživost.

bottom of page