top of page
RichardBurnsRally_SSE 2022-10-03 20-58-52-72.jpg

0NRC13 - XIII. Rallyservice Fun Rally 2022

0NRC13 - XIII. Rallyservice Fun Rally

 

Pro některé zkouška techniky, pro některé srovnání s konkurencí, pro některé bezvýznamný podnik. Tak se může jevit nultá tradiční soutěž NRC, která otevírá sezónu, ale ještě nejde o důležité body, ale o povědomí, že brzy začne sezóna renomovaného šampionátu NRC, kde úspěch znamená uznávanou pozici v RBR komunitě.

XIII. Rallyservice Fun Rally přivítala na startu 111 posádek. Snad se v takové hojné účasti setkáme i v průběhu celé sezóny, kde nechybí známá jména těch top jezdců, kteří diktují podmínky a kterým se snaží ostatní vyrovnat. Nyní soutěž čítala 115,6 měřených kilometrů a patnáct rychlostních zkoušek. Počasí si s jezdci pohrálo a nachystalo proměnlivé podmínky, převážně mokrý asfalt, který na některých erzetách oschnul. Volba pneumatik tak nebyla vůbec lehká.

NRC1

Nejsilnější skupinu rally speciálů opanoval Štěpán Paulát. Svou Toyotu dostal do ruky a začal si být jistý svou rychlostí. Jeho týmový kolega Martin Bujáček nezaostal o moc a bral druhé místo. Třetí skončil Michal Baly, který se jízdou v těžkých podmínkách i bavil. A to byli vlastně všichni jezdci ve třídě, kteří dojeli. Paulát to ale neměl od startu lehké. Ve vedení byl Jakub Hoffmann a Paulát jej urputně stíhal. Odstoupení Hoffmanna zavinila jezdecká chyba, když se mu auto v zatáčce utrhlo a následoval náraz do stromu dvě rychlostní zkoušky před cílem. Nebyl jediný kdo pro havárii odstoupil. Z pódia vypadl např. David Sovják a ani Tomáš Buriánek neviděl cílovou rampu.

NRC Trophy

Robert Kořístka a Libor Tomeček, kteří jeli s technikou v podání VW Polo WRC, brali první a druhé místo. Daniel Šimek byl třetí s Fordem. Ve skupině dojel ještě Petr Blažek jako čtvrtý a Zdeněk Omelka jako pátý. Kořístka si rally užil, i když ve druhé etapě ubral z tempa a jel spíš na jistotu.

NRC2

Také v této třídě téměř polovina jezdců až do cíle nedojela. Ozdobou a pastvou pro oči byl neustálý boj o vedení, který spolu sváděli Matyáš Douša a Tomáš John. Ostatní soupeři nebyli daleko a každá větší chyba by znamenala hořký propad pořadím. Douša uhájil vedení o 4,25 sekund i přes chybu na poslední RZ, kde trefil gumu a poškodil své vozidlo. John skončil druhý, ale nebyl spokojený s ovládáním auta. Po dobrém výkonu Miroslav Houšť dojel třetí. Čtvrtý Tomáš Uher o bednu přišel v jedné ze zatáček, kde se neudržel ve stopě a byl mimo. Petr Bezdíček uzavřel pětku nejrychlejších a pomýšlel i na vyšší příčku, ale jízda za tmy mu nesedí a právě tam ztratil důležitý čas.

NRC3

Nově vzniklá třída dává možnost řídit nejslabší čtyřkolku, která vyniká svou dobrou ovladatelností. O tuto třídu byl mezi jezdci velký zájem, i když je zatím k dispozici pouze jediný závodní speciál Ford Fiesta. To dělá závodění ještě zajímavější, protože záleží pouze na umění pilotů. Z 26 přihlášených posádek do cíle dojelo pouze 8. Vedoucí pozice držel až do 4. RZ Michal Sklenařík, který odolával tlaku Vladimíra Dlouhého. Pak ale havaroval a Dlouhý převzal otěže. Tomu se snažil stačit Polák Jakub Cebulski. Bohužel ani ten neudržel nervy na uzdě a na začátku druhé etapy boural. Dlouhý udržel pozici až do konce a vyhrál před druhým Jindřichem Španělem. Třetí dojel Petr Kašpárek. Všichni jmenování si rally pochvalovali, skladba tratí jim vyhovovala. TOP5 ještě doplnil Jiří Zelík a Michal Labudek.

NRC4

V předokolkách velkou bojovnost ukázal Lukáš Večeřa, který od startu rally vedl. Na RZ 5 ale přišla chyba, krajnice vozovky nakopnula Večeřův Peugeot a poslala jej na opačnou stranu mimo vozovku. Dlouhý čas trvalo, než se jezdec vrátil na trať a v průběžném pořadí klesl až na šestou pozici. V tu chvíli započala velká stíhací jízda. Do čela se dostal Enzo Sagreraa a držel vedení až do 12. RZ, kde havaroval. Mezi tím už Večeřa stoupal pořadím výše a opět se vrátil na vedoucí pozici. V těsné blízkosti měl Marka Wezowskeho a dvě zkoušky před cílem je dělila jen půl vteřina. Večeřa byl však při chuti, žádné drama nepřipustil a dojel si zaslouženě pro vítězství. Wezowski dojel druhý a po pěkném a stabilním výkonu byl třetí Adam Kolečkář. Ten se většinu času držel průběžně na bedně a mrzet ho může ztráta třičtvrtě minuty z RZ 9, kde byl mimo trať. V TOP5 byli ještě klasifikováni Marek Nesvadba a Marcel Černý. Pouze těchto pět jezdců dojelo až na cílovou rampu.

WRC

Skupina starých WRC speciálů bývá dosti oblíbená, na tomto podniku se ale sešlo jen šest posádek. A jak čas plynul, havárie přibývaly a kdo dojel až do cíle, postavil se na pódium. Pouze dva jezdci měli takové štěstí. Matěj Fadler byl první a Lukáš Valenta druhý. Dominik Šolc se také dlouho držel v popředí. Bohužel mu pěkný výsledek zhatila havárie v poslední rychlostní zkoušce.

H/A

Skupina historických vozidel také zaznamenala menší zájem ze strany posádek a technickou přejímkou prošlo osm soutěžících posádek. V průběhu soutěže startovní pole řídlo a na čele se držel Jan Morávek. Už to vypadalo, že dojede pro výhru, ale v poslední rychlostní zkoušce narazil do pneumatiky a poškodil chladič svého Escorta. Pro nedostatečné chlazení motor ztrácel výkon, až vypověděl službu úplně. Vítězství tak získal Michal Pavlíček. Druhý dojel Petr Novák a třetí byl Vladimír Skoupil. Více posádek se do cíle nedostalo.

 

Celkové pořadí

Nejrychlejší posádky sedlaly nejnovější techniku WRC. Týmoví kolegové Paulát a Bujáček vystoupali nejvýše, na pódiovém stupínku je doplnil Baly. Kořístka byl čtvrtý a do TOP5 se probojoval i Douša jako nejrychlejší erpětka.

Za nedlouho se rozběhne to pravé soutěžní nadšení, boj o body pro samotné jezdce i týmové hodnocení. Jezděte, bavte se a vychutnávejte atmosféru rally, NRC13 začíná.

bottom of page