top of page
RichardBurnsRally_SSE 2022-11-12 23-08-39-40.jpg

5NRC13 - VI. GoPro Židla Rally 2023

5NRC13 - VI. GoPro Židla Rally 2023

Zimní soutěž šampionátu pokračovala na francouzských cestách, klikatých, lesních i horských. V první etapě tratě zasypal sníh a pneumatiky s hroty byly jasná a jediná volba. Bez nich by byl vstup do této rally pouze soubojem o přežití. Druhá etapa zamířila na asfaltový povrch, který byl pokryt sněhem sporadicky a hroty na tomto povrchu už nedávaly smysl. Rally měřila 185 km, přihlásilo se na ni 94 posádek, které měly za úkol zdolat 24 rychlostních zkoušek.

 

NRC1

Dost suverénně si od začátku rally počínal polský soutěžák Benek Korzeniowski ze stáje IS RACING. Skladba tratí mu vyhovovala, dalo by se říct, že se jednalo o jeho oblíbené rychlostní zkoušky a to pak dobré časy padají skoro samy. Ale lehké to rozhodně neměl, protože tady byli ještě další kvalitní soupeři, kteří si brousili zuby na výhru. Duo PALMIRA RBR Teamu Tomáš Buriánek a Štěpán Paulát byli hodně blízko a Korzeniowskému šlapali na paty. Těžké podmínky přinutili jezdce jet více hlavou než srdcem a tak nebylo ani moc odstoupených posádek. Startovní pole se brzy stabilizovalo a vlastně bylo rozhodnuto o vítězích už v první etapě. Korzeniowski dovezl svůj Hyundai i20 Coupe WRC už ke třetímu vítězství v této sezoně. Ve druhé etapě si ještě vyměnili pozice Paulát s Buriánkem a pro svůj tým tak vyjeli druhou a třetí pozici. Dobrou vizitku týmu ještě podpořil i čtvrtý Martin Bujáček. Svůj cíl splnil a s pozicí byl spokojený. Pátý dojel další jezdec IS RACING Mariusz Chrascina. Ten si rally užil a vzhledem k omezenému testování to na lepší příčku nebylo možné dotáhnout, jak sám přiznal.

 

NRC Trophy

Starší wéercéčka neudělala ostudu. Vítězem se stal Libor Tomeček a celkově v rámci třídy NRC1 to bylo pěkné sedmé místo, i když ve druhé etapě jel spíše na dojezd, když asfalt nepatří k jeho oblíbeným povrchům. VW Polo R WRC je stále rychlé auto. O moc pozadu nezůstala ani Fiesta RS WRC pilota Jana Brablece. Rally se mu líbila, stejně jako jeho pozice v cíli. A Fiesta také brala třetí místo s Petrem Blažkem. TOP5 dále doplnily opět Pola WRC a to Marek Staniek, František David. 

 

NRC2

IS RACING si dobře vedl i ve slabší třídě čtyřkolek. Oba jeho jezdci se drželi v popředí. Mateusz Koralewski vedl před kolegou Mateuszem Polokem. Koralewski jel skvěle a nikoho jiného do vedení nepustil. Polok ještě před koncem etapy neudržel za zády Tomáše Johna z PALMIRA RBR Teamu a poposunul se na třetí příčku. Ale… Ke konci druhé etapy se Polok vrátil na druhé místo před Johna. Ale… na poslední power stage Polok chyboval a John jej opět předstihl. Na čtvrtou pozici se propracoval další jezdec PALMIRA RBR Teamu Štefan Spišák. Pětku nejrychlejších doplnil Miroslav Houšť od ŠIMEK Racing. V TOP5 se tak střídaly jen dvě značky soutěžních speciálů Ford Fiesta Rally2 a Škoda Fabia R5 evo.

 

NRC3

Čerstvý vítr mezi Fordy Fiesta Rally3 zavál ze Slovenska a suverénní výkon předvedl Jan Kundlák, nová posila PALMIRA RBR Teamu. Vítězství stylem start cíl už tady předvedli borci ve vyšších třídách a Kundlák to také následoval. Rally se mu líbila a návrat za volant soutěžního vozu se mu povedla na jedničku. O druhou příčku sváděl boj Jakub Cebulski s Petrem Jančičkou. Několikrát si vyměnili pozice, než se ukázal být tím rychlejším Cebulski. Takže zase dobrý výkon jezdce IS RACING, protože Kundlák jel tentokrát bez nominace. Ve druhé etapě si na Jančičku vyšlápl ještě Petr Kašpárek a to hned dvakrát. Ale poslední útok Jančička zažehnal až na poslední power stage a obdržel vybojovaný bronz. Závodění si užil a byly to hezké body pro GRIZZLY Racing. Kašpárek bral nepopulární bramborovou medaili a to i přes to, že ke stupňům vítězů měl opravdu blízko. V týmu Fados Motorsport i tak měli důvod k radosti. TOP5 uzavřel Jiří Zelík a připsal důležité body svému týmu PALMIRA RBR Team.

 

NRC4

Snad největší odpad posádek zaznamenala třída předokolek. Šestnáct vozidel na startu a pouze sedm na cílové rampě. Ale na pozici vedoucího jezdce to nemělo vliv. I v této třídě byl jasný favorit, který udržel první příčku od začátku až do konce. No, a tipovali byste správně, kdyby jste ukázali na Jakuba Hoffmana z IS RACING, jehož Fiesta Rally4 povětšinou zajížděla na rychlostních zkouškách nejrychlejší časy. V průběhu první etapy se propadl z průběžného druhého místa Jan Fadler, když jej předjel Radim Krejčík. Fadler následně ještě musel o bednu bojovat s Janem Morávkem a tento souboj prohrál po tom, co havaroval. A havárie také postihla Krejčíka i dosud dobře jedoucího Enza Sagreraau. Tým Fados Motorsport před koncem rally přišel i o dalšího jezdce v poli, když Matěj Fadler po nárazu poškodil chladič svého Peugeotu 208 Rally4 a s takto poškozeným vozem už nešlo dál pokračovat. Bylo to odstoupení z medailové pozice. Pro druhé a třetí místo si dojeli borci týmu TR Legends Morávek a Lukáš Večeřa. Čtvrté místo si vyjel Adam Kolečkář z GRIZZLY Racing, kterému se ve druhé etapě jelo líp. Pátý dojel Filip Piska z týmu ŠIMEK Racing.

 

NRC WRC

Šest posádek starých weércéček se vydalo do boje se sněhem, ledem a dalšími nástrahami přírody. Jak už bývá v této třídě zvykem, dalo se očekávat, že kdo dojede, bude stát na bedně ověnčen olivovým věncem. Michal Vašíček sice neměl nejlepší vstup do soutěže, ale po krátkém rozehřátí, které trvalo asi čtyři rychlostní zkoušky, posunul svůj Ford Focus WRC na první průběžnou pozici. Za svá záda odsunul Václava Poustku na Subaru Impreza WRC a Stefana Hummela s Citroenem C4 WRC. A již takto na začátku byly karty rozdány, protože zbytek startovního pole již v jízdě nepokračovalo a byl jim přidělen náhradní čas v rámci superally. A ani druhá etapa nebyla přívětivější. Hned úvod prověřil připravenost jezdců a v souboji o pódium zůstala už jen první trojice. A protože se už pořadí neměnilo, dojeli do cíle jezdci v pořadí, jak jsou jmenovaní výše a jak si rozdělili pozice už po páté rychlostní zkoušce.

 

NRC Historic

Závodníci v historické třídě jako by kopírovali třídu old WRC závod od závodu. A ani na francouzských silničkách tomu nebylo jinak. Jediný rozdíl byl v počtu přihlášených posádek. Těch bylo pět, ale počet dojetých byl stejný, čili pouze tři. Dlouhodobě se ve třídě prosazují polské posádky. Lukáš Buczek vedl se svou Toyotou Celica GT4 startovní pole před Filipem Kubou se Subaru Impreza a Sebastienem Majznerem na stejném voze. Další jezdci spadli po haváriích do superally. A to máme taky již v páté rychlostní zkoušce. O tři další erzety později zažil krizi Kuba. Imprezu poslal mimo trať a přes minutu trvalo, než mu zpět na trať pomohli diváci. Dosti poškozený japonský speciál ukázal svou vytrvalost a dovezl své závodníky do cíle. O další dva měřené úseky později už Impreza náraz do konstrukce mostku nevydržela, když jezdeckou chybou vozidlo stáhla závěj mimo trať. Druhá etapa postupně vyřadila dvě posádky a dvojici polských posádek na špici v podání Buczek, Majzner, doplnil Daniel Šimek se Subaru, který nabral penalizaci za nedokončenou první etapu, kde na vině byl vzrostlý strom v místech, kudy chtěla posádka projet, ale ve druhé už jezdec nechyboval, což mu vyneslo bronzové umístění. Buczek si pochvaloval první etapu, Majznerovi sedla zase více ta druhá.

 

I přes teplé počasí, které tuto zimu panuje v Evropě, jsme se dočkali i sněhových podmínek na trati a použití pneumatik s hřeby. Uvidíme, jak se bude vyvíjet počasí dál v lednu, kdy je na programu návrat na české tratě, pojede se VIII. Cliper Rally na asfaltovém povrchu. 

bottom of page