top of page
RichardBurnsRally_SSE 2022-11-12 22-02-03-45.jpg

6NRC13 - VIII. Cliper Rally 2023

6NRC13 - VIII. Cliper Rally 2023

Po sérii čtyř závodů v cizině, se pořádání šampionátu vrátilo zpět do českých luhů a hájů. Termín koncem ledna mohl slibovat opět zimní podmínky a přivézt jezdce na zasněžené asfaltové tratě, ale počasí si nejspíš řeklo, že je potřeba udělat změnu a nabídlo jezdcům soutěž s převážně suchým povrchem. Jen ojediněle byly zkoušky vlhké či dokonce mokré. Soutěž měřila 143,4 km rozdělených do 18 rychlostních zkoušek. Ty se odehrávaly převážně na lesních cestách lemovaných svodidly.

 

NRC1

Své další vítězství v seriálu zaznamenal polský jezdec Benek Korzeniowski ze stáje IS RACING. Pouze 16 sekund na něj ztratil jezdec týmu PALMIRA RBR Teamu Tomáš Buriánek. Tito dva borci všem ostatním ujeli a s náskokem minuty si jeli vlastní soutěž. Na třetí pozici dojel Jakub Doležal, jezdec GRIZZLY Racing. Ten zase sváděl o svou pozici souboje se Štěpánem Paulátem, kterému na stupně vítězů scházelo jen 13 sekund. A pětku nejrychlejších doplnil Radek Podlas z Fados Motorsport. V první etapě měl o něco málo více rychlosti Buriánek, když s Korzeniowskim sváděli velmi těsné souboje o vteřiny. Paulát si tehdy držel pódiové umístění, ale Doležala měl těsně za svými zády. Situace se změnila na RZ 12, kde byl Paulát špatný na horizontu a při dopadu se jeho Toyota smýkla mimo trať. Zapíchnutý soutěžní speciál v plotu museli pomoct vyprostit diváci. A aby toho v PALMIŘE nebylo dost, tak na RZ 14 byla další Toyota mimo trať, tentokrát v podání dosud vedoucího Buriánka. Diváci vytlačili vůz na cestu na průběžnou druhou pozici, kterou jezdec už do cíle udržel.

 

NRC Trophy

Nejrychlejším jezdcem VW Polo R WRC se stal opět Vladimír Kubíni, který má neskutečnou formu a svou svědomitou přípravou na každou rally dokáže ostatní hodně potrápit. Druhý dojel František David na stejném voze, který nebyl spokojený se svým výkonem a poznamenal, že chyboval více než chtěl. Libor Tomeček také s VW byl třetí a ve druhé etapě zvolil klidnější jízdu na jistotu dojezdu do cíle. Posledním dojetým vozem třídy byla pro změnu Fiesta RS WRC v podání Petra Blažka, který si rally užil.

 

NRC2

Zde IS RACING dominoval a jeho dva piloti zabrali první dvě pozice. Mateusz Polok byl první a Mateusz Koralewski druhý. Další dvě pozice připadly na jezdce PALMIRA RBR Teamu. Tomáš John dojel třetí a Štefan Spišák čtvrtý. Matyáš Douša doplnil pětku nejrychlejších. Polští kolegové si na trati nic nedarovali a bojovali i mezi sebou o vítězství. Na konci první etapy byl přetlak o třetí pozici. John, Dominik Papp a Spišák byli v rozdílu 10 sekund. V RZ 14 se nezadařilo právě Pappovi, který po havárii ze souboje i z celé rally odstoupil. Polok odjel druhou etapu bez chyb a náležitě byl na sebe v cíli rally hrdý. Opačný pohled na svůj výkon měl Douša, který chtěl na závod raději zapomenout. Charakterově mu skladba tratí nesedla. 

 

NRC3

A zde opět IS RACING v dominanci a první dvě pozice pro jejich jezdce Jakuba Brodzického a Jakuba Cebulskiho. Pěkného výsledku v podobě třetího místa zaznamenal Jakub Navrátil. Tým ŠIMEK Racing tak zaznamenal úspěch a dobrou porci bodů. Jakubové tak měli na této soutěži větší rychlost, než jejich soupeři s jiným křestním jménem. Fados Motorsport zaznamenal úspěch v podání jezdce Stanislava Mechla a jeho dosažené čtvrté pozice. TOP5 završil Jiří Zelík z PALMIRA RBR Teamu. Mechl se potrápil v první etapě, viděl, že pódium je už daleko a tak zvolil bezpečnější dojezd do cíle. Zelík hledal příčinu pomalejších časů, než na jaké je zvyklý, ale ani jeho tým se k ničemu nepropracoval. Jeho týmová kolega Jan Kundlák taky neměl na růžích ustláno a bohužel si i v rally ustlal mimo trať, což vedlo k odstoupení a následným opravám jeho vozu v servisní zóně. K chybě došlo na konci první etapy a o to víc to zamrzí, že to bylo odstoupení z první pozice.

 

NRC4

Od startu rally se na vedoucí pozici usídlil Radim Krejčík a svou pozici nepustil až do cíle. V týmu GRIZZLY Racing mohli slavit další úspěch. Jakub Hoffmann držel pro polský tým IS RACING druhou příčku. Jan Fadler z Fados Motorsport byl průběžně třetí, po tom co předběhl Lukáše Večeřu z TR Legends. Fadler měl lepší vstup do druhé etapy a odměnou mu bylo posunutí se o příčku výše. Argentinec Enzo Sagreraa držel pátou pozici pro IS RACING. Opět se chleba lámal na RZ 14. Tady už hodně jezdců pohřbilo své naděje v soutěži. A nyní to byl i Hoffmann, který se nechal moc vynést zatáčkou a dostal se mimo trať za svodidla. Návrat byl dost složitý a tak museli pomoct také přihlížející diváci. Byl z toho propad na třetí místo. Fadler se posunul na konečné druhé místo, Večeřa dojel čtvrtý a pátou příčku měl Sagreraa. Na vedoucích pozicích zavládla radost a taky jedna omluva týmu Hoffmanna za jezdeckou chybu. Večeřa byl také se závodem spokojený a hlavně si ho užil. 

 

NRC WRC

Old WRC opět pouze se čtyřmi jezdci. Vyčkávací taktika fungovala do RZ 5, kde havaroval z průběžné druhé pozice Petr Žmolík. Najednou bylo jasné, že pokud technika vydrží nápor soutěžních kilometrů a nedojde k fatální chybě, budou všichni ostatní stát na stupních vítězů. A taky se tak stalo, jezdci si jízdu pohlídali. Žmolík si pohár hořkosti dopil až do dna, když po superally ještě nastoupil do druhé etapy, ale na RZ 12 jej postihla opět havárie, která snažení posádky v této soutěži definitivně ukončila. Stylem start cíl si pro své vítězství dojel Michal Vašíček a ověnčil svůj Ford Focus RS WRC zlatou medailí. Václav Poustka vyjel se svým Subaru Impreza WRC stříbro. Bronzový stupínek vysoutěžil německý jezdec Stefan Hummel za volantem Citroenu C4 WRC a za dobrou soutěž poděkoval jak pořadatelům tak svým soupeřům.

 

NRC Historic

Technickou přejímkou prošlo pět posádek, ale hned dvě z nich se v první etapě podívali nejdále do druhé rychlostní zkoušky. Následně musely výsledky jejich činnosti na opravy do servisu, aby v rámci superally najeli aspoň nějaké kilometry ve druhé etapě. Následný měřený úsek vytrestal další posádku, takže na bitvu o vítězství zůstal už jen Michal Pavlíček a Lukáš Buczek. První jmenovaný se nevyvaroval chyb a to byla voda na mlýn soupeře, který jej tak vždy dotáhl a dokonce i předběhl. Po opakovaných haváriích i ve druhé etapě ve hře o pódium zůstali pouze tři jezdci. Pavlíček se Subaru Impreza své vítězné tažení dokončil úspěšně a za sebou nechal Buczeka s o něco slabším Golfem GTI. Daniel Šimek po chybě v první etapě dojel třetí. 

 

Celkové pořadí

Jak už to tak v této klasifikaci bývá, nejrychlejší jsou jezdci vozů RC1. Tentokrát se do TOP5 podařilo se dostat i Polokovi na voze Ford Fiesta Rally2.

 

Týmy

Už při psaní toho souhrnu bylo docela jasné, že tuto rally ovládl tým IS RACING, aníž by se muselo nahlížet do tabulky s body. Tak jednoznačné to už nebylo u druhého PALMIRA RBR Teamu a jen o pár bodů byl lepší tým GRIZZLY Racing před čtvrtým Fados Motorsport.

 

I na dalším podniku zůstaneme na českém asfaltu a bude nás čekat legendární Květák Rally, který byl vždy opěvován i nenáviděn pro svou obtížnost danou převážně svou nadstandardní délkou. Jestli si pro nás pořadatelé připravili maratónský závod i tentokrát, to se dozvíme už v následujícím týdnu. Rally zdar. 

 

bottom of page