top of page
RichardBurnsRally_SSE 2022-11-12 22-17-40-59.jpg

7NRC13 - X. Květák Rally 2023

7NRC13 - X. Květák Rally 2023

Pořadatelé nezklamali očekávání závodníků ani veřejnosti a pod značkou Květák rally přichystali tradiční těžkou a dlouhou soutěž, která úspěšně navázala na své předchůdce. Výsledky potvrdily tvrzení, když do cíle dojela pouze polovina startovního pole. 202 měřených kilometrů bylo rozloženo do 24 rychlostních zkoušek. Naštěstí podmínky pomohly posádkám a celá rally se odjela na suchém asfaltu. 

 

NRC1

 

Nejrychlejší vozy vyrážely na tratě jako první a kreslily na cestu ideální stopu. Nejméně černých čar namaloval Štěpán Paulát. Svou Toyotu Yaris WRC vezl do cíle téměř po přímce, smyky omezil na nezbytný počet a vyjel si na tomto podniku výhru. Své závodní tempo označil jako nejrychlejší v doposud odjetém mistrovství za volantem Yarisu, i když přece jen jedna velká chyba přišla a to až na poslední power stage. Štěstí stálo na straně posádky. Soutěžní vůz šel mimo trať, ale obešlo se to bez poškození i větší časové ztráty. Radost v týmu PALMIRA RBR Team byla dvojitá, jelikož za Paulátem dojel jejich druhý vůz s jezdcem Tomášem Buriánkem. Ten zároveň zajel i nejlepší čas na power stage a připsal si tak bonusové body. Třetím na stupni vítězů byl David Sovják s Citroenem C3 WRC. Jako čtvrtý dojel jeho týmový kolega z Fados Motorsport Radek Podlas. Ten na posledních dvou erzetách neměl cestu k cílové rampě lehkou. V průběhu zápolení přišel o přední nárazník a jeho C3 tak ztratila důležitý přítlak. Každý skok byl tak sázkou na nejistotu, ale jezdec nepokojné vozidlo uřídil až do cíle úspěšně. Z továrních posádek už nikdo jiný nedojel a tak TOP5 třídy uzavřel František David, který startoval se starším VW Polo R WRC.

 

NRC Trophy

Tuto skupinu vyhrál už výše zmiňovaný František David. Cesta na nejvyšší stupínek skupiny nebyla lehká a chtělo to udržet jízdu v tempu. Tento styl si vyžádal i vznik několika krizovek, které ale jezdec úspěšně zvládl. Další jeho soupeři sedlali stejnou soutěžní techniku v podobě VW Polo. A byl to Robert Kořístka na druhém místě a Libor Tomeček na místě třetím. Další posádky cíl soutěže nespatřily. Tomeček je znám tím, že asfaltová soutěž mu příliš nevoní a specializuje se na nezpevněný povrch. Možná právě i proto mu nesedla ani poslední rychlostní zkouška, ve které přišel o druhou pozici. Ale i tak byl s výsledkem spokojený.

 

NRC2

Podobná dramata se odehrávala také ve třídě soutěžních speciálů Rally2 potažmo R5. Na služby Fordu Fiesta Rally2 se spoléhá tým IS RACING. A tentokrát to bylo spolehnutí správné. Mateusz Koralewski dojel do cíle na prvním místě před Štefanem Spišákem z konkurenčního PALMIRA RBR Teamu. Rozdíl v cíli nebyl závratný a zlatá pozice byla od té stříbrné vzdálená pouze necelých 12 sekund. Ani vítězi nepřišel tento podnik lehký a na zisk nejvyšší příčky se pěkně zapotil. Druhý Spišák jel taky velké tempo, ale ne zase bezhlavě. Když se na některé zkoušce necítil, lehce jí vypustil. Na tomto dlouhém závodě to byla správná taktika, protože bylo také potřeba myslet takticky a šetřit síly na další průběh. Pěkné třetí místo připadlo také do spárů týmu PALMIRA. Tomáš John hnal týmovou Fabii kupředu a v cíli zaostal za svým týmovým kolegou pouze o 9 sekund. Stupně vítězů tak byly naskládané blízko sebe a mezi jezdci nebyly velké časové rozestupy. Na čtvrtém místě byl klasifikován Matyáš Douša a to i přes to, že první etapu dojel s penalizací za superally. V poslední rychlostní zkoušce prvního dne neudržel svůj speciál na trati Slovakia Ringu. Pátým mužem v pořadí byl Michal Lapčík. Druhou etapu jel na půl plynu a s jizdou nebyl spokojený. Jel si vlastní závod, když nejbližší soupeře měl časově daleko od sebe a tak nebylo s kým na přímo soutěžit. Vidina chyby a odstoupení však byla blízko a posádka chtěla soutěž dokončit a ne se bezhlavě hnát úzkými uličkami mezi stromy. Cíl byl splněn, i když zábava za volantem musela jít stranou. Body pro tým Fados Motorsport se počítají.

 

NRC3

Ani jezdci ve třídě nejslabších čtyřkolek neměli na růžích ustláno. Sám se o tom přesvědčil i vítěz třídy Jan Kundlák. Na rychlostní zkoušce Semetín se neudržel na cestě a ve větší rychlosti vycestoval ven. Jeho Fiesta se zastavila až o překážku nárazem na bok auta. Posádka byla otřesena, ale rychle se zase vzpamatovala, když zjistila, že Fiesta je pojízdná a že může pokračovat v jízdě. Bylo to taky velké štěstí pro celý tým PALMIRA. Jakub Brodzicki dojel druhý a připsal body svému týmu IS RACING. Téměř v každé třídě se naopak dařilo pilotům Fados Motorsport. Tady uspěli oba jeho dva jezdci a připsali si úspěch v podobě třetího místa pro Jindřicha Španěla a čtvrtého místa pro Stanislava Mechla. Oba jmenovaní své soutěžní speciály nešetřili a jeli, co to dalo, žádná jízda na jistotu se nekonala a v cíli se to vyplatilo. Páté místo si vyjel Jiří Zelík, takže i ve stanu PALMIRY byl důvod k radosti.

 

NRC4

I když mezi předokolkami převládá jako soutěžní náčíní Peugeot 208 Rally4, tak obvykle hodně rychlé či dokonce nejrychlejší bývají Fordy Fiesta Rally4 v barvách týmu IS RACING. Květák však nedal jiné značce šanci a ve výsledcích figurovaly pouze zmíněné dvěstěosmičky. Úspěch zaznamenal tým TR Legends. Jeho jezdci obsadili stupně vítězů. Lukáš Večeřa vystoupal na nejvyšší příčku a jeho týmový kolega Jan Morávek stanul na bronzové pozici. Mezi tyto jezdce se vklínil Radim Krejčík z GRIZZLY Racing. Všichni tři vítězní piloti se vešly do časového rozestupu 18 sekund. Krejčík měl ze své jízdy radost a i přes nedostatek času na trénink jel dobré tempo. Skoro to bylo i na vítězství, když časomíra v poslední časové kontrole ukázala ztrátu pouhých 7 sekund. TOP5 doplnili jezdci Jan Fadler a Marek Wezowski.

 

NRC WRC

Tady není o čem psát. Na start se postavila pouze jediná posádka. Subaru Impreza WRC pilotoval Václav Poustka, který ale cíl soutěže nespatřil a jeho snažení skončilo na RZ 16.

 

NRC Historic

Historici se dlouhé výzvy nezalekli, připravili svá soutěžní auta na asfaltový maraton a poslali přihlášky do soutěže. Šest posádek propsalo svá jména do startovní listiny. Kéž by také tento počet posádek vydržel až na závěrečnou rampu. Bohužel se tak nestalo a tak kousek po kousku řídlo pole historických vozů až do chvíle, kdy poslední zatáčkou této rally projela pouze Toyota Celica jezdce Lukáše Buczeka. Vůz i jezdec vydrželi až do cíle a na stupínek vítězů vystoupali na nejvyšší místo. Bohužel už nebyl nikdo, kdo by je tam doprovodil.

 

Celkové pořadí

Stupně vítězů opanovali jezdci nejrychlejších speciálů WRC tak, jak skončili ve své skupině. Paulát, Buriánek, Sovják. Čtvrtá a pátá příčka připadla na nejrychlejší jezdce skupiny Rally2 Koralewskeho a Spišáka.

 

Týmy

Velký výpadek doposud vedoucího týmu IS RACING znamenal součet bodů postačující na třetí místo v této rally. Druhou příčku si právem zasloužil Fados Motorsport, jehož členové o sobě dali vědět téměř v každé třídě a propsali svá jména mezi pětice nejrychlejších. Ještě o stupínek úspěšnější byl PALMIRA RBR Team, jemuž tato legendární rally sedla.

 

Následné klání se přesune na šotolinový povrch, což nabídne opět kus zábavy v podobě jízdy bokem. Uvidíme divoké průjezdy zatáček a flat out styl jízdy, nebo budou jezdci taktizovat a pojedou úměrně tomu až do cíle pro body? Konec sezóny se pomalu blíží a každý ztracený bod může následně dvakrát bolet. Uvidíme se na trati. 

bottom of page